Ücretsiz HIV testi hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HIV statünüzü bilmek; sizin ve partnerinizin virüs ile karşılaşmasını önlemek ve en sağlıklı koşulları sağlamada en iyi yöntemdir.

 

www.ucretsizhivtesti.com'daki forma çok basit bilgiler girdikten sonra alacağınız kodla HIV testi yaptırmak ise oldukça kolay, rahat ve güvenlidir. Bu basit formu doldururken gerçek adınızı ve soyadınızı girmeniz gerekmez.

 

Ücretsiz HIV testi kodunuzu almak ve İstanbul içinde size en yakın test noktasını öğrenmek için menüdeki HIV TESTi yaptırmak istiyorum butonunu tıklayın ve testler hakkında sık sorulan soruların yanıtları için bu sayfaya göz atın.

 

Neden Test Yaptırmalıyım?

 

HIV statünüzü bilmek hem kendi sağlığınızı, hem partnerinizin/partnerlerinizin sağlığını korumanın en etkili yollarındandır. HIV’in yayılmasının en büyük sebebi virüs taşıdığını bilmeyen insanlardır. Durumunu bilmeyen insanların HIV bulaştırma riski bilenlere göre daha yüksektir. Düzenli bir cinsel hayatınız varsa test yaptırın.  Ücretsiz HIV Testi ve Farkındalık Projesi ve www.ucretsizhivtesti.com üzerinden ulaşacağınız test deneyimi, ücretsiz, hızlı, kolay, anonim ve 100% önyargısızdır. Yani sizden gerçek adınız ve soyadınız istenmeyecektir.

Riskli temastan ne kadar süre sonra test yaptırmalıyım?

 

HIV'in vücutta tespit edilebilir hale gelmesi için gereken süre olan pencere dönemi hakkında, farklı kaynaklarda farklı zaman aralıkları belirtilmiş olabilir. Bunun sebebi, her bireyin bağışıklık sisteminin HIV’e farklı bir biçimde tepki vermesidir. Bu tepki virüsün testler aracılığıyla tespit edilip, edilememesini ve en erken tespit edilebilme zamanını da belirler. Test teknolojisindeki gelişmelerle pencere dönemi denilen bu süre 4. nesil antibody/antigen testleri ile 14 güne kadar düşürmüşse de, en anlamlı süre ortalaması olarak 28 gün verilebilir.

HIV tanısı alan bireylerin %95’inin, en geç 28 güne kadar antikor geliştirdiği ve pozitifliğin yakalandığı yani HIV tanısının bu sürede konulabildiği raporlanmıştır. Eğer temas sonrası yüksek düzeyde bir HIV endişesi içindeyseniz, ilk testi 14. günde yaptırmak ve sonrasında, burada verdiğimiz bilgilere dayanarak gereken süreye kendinizin karar verdiği bir zamanda testi tekrarlamak, şüphelerinizin giderilmesi konusunda iyi bir strateji olabilir.

Bir başka ifadeyle; 28. günden sonra yapılan testin önemli ölçüde güvenilir olduğu, eğer bu testte aldığınız negatif sonuç içinize sinmediyse (bu süre içinde yeni bir riskli temasta bulunmadıysanız), 90. günden sonra yeni bir test yaptırarak alacağınız sonucun kesin olduğu söylenebilir.

 

Test için ne ödeyeceğim?
 

HIV testi yaptırmak için hiç bir ücret ödemeyeceksiniz.

Neden ücretsiz?

Ücretsiz HIV Testi ve Farkındalık Projesi Türkiye’nin en saygın HIV aktvizmi kuruluşu Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği’nin, HIV testleri hizmetlerine erişim ve HIV farkınladığını yükseltme hedefleri doğrultusunda geliştirdiği bir projedir. Tüm çalşmalarını kar amacı gütmeden sürdüren ve toplumun tüm kesimlerinin HIV farkındalığı düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği hakkında bilgi almak içim www.kirmizikurdele.org adresini ziyaret edebilirsiniz.


Formu doldurduktan ne kadar süre sonra kod ve randevu veriliyor?

Kırmızı Kurdele İstanbul'un tamamen kendi kısıtlı kaynaklarıyla sürdürdüğü Ücretsiz HIV testi projesinin sunduğu haftalık test kapasitesi limitldir ve gelen talep miktarı genellikle bu limitin kat kat üzerindedir.

Bu sebeple, talep eden herkesin ücretsiz ve anonim test imkanından yararlanabilmesi için, kod ve cevap gönderimleri zamana yayılarak yapılmaktadır. Yani ücretsiz ve anonim test kodu ve randevusu ile ilgili ilgili bilgileri almanız  ortalama 1 ayı bulabilir. Gelen talebin fazlalığına ya da azlığına bağlı olarak bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

 

Test yaptırmak ne kadar zaman alıyor?
 

Test süresi, kullanılan test türüne bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 20 dakika olacaktır. Kullanılan teknoloji ne olursa olsun test için çok beklemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Testin sonucu için ne kadar bekleyeceğim?


Test sonuçları çoğunlukla 1 - 2 gün içinde belli olur ve sonuçlar sadece size bildirillr. Test sonuçlarının güvenle ve sadece size ulaştırıldığından emin olmak için, sonuç  bildirimi yüz yüze yapılacaktır.

Testi kim yapacak?

Test, eğitimli ve deneyimli sağlık çalışanları tarafından, gizlilik ile ilgili hassasiyetleriniz gözetilerek güvenli ve rahat bir ortamda yapılacak.

Bir çok kişisel soruya cevap vermek zorunda kalacak mıyım?


Hayır. Sadece düzenlemelere uyabilmek ve hizmet verdiğimiz insanlar için yeni ve en iyi projeleri tasarlayabilmemize yardımcı olması için gereken minimum bilgiyi toplarız. HIV TESTi yaptırmak istiyorum formunda istenen çok basit bilgiler dışında hiç bir bilgi istemiyoruz. Süreci olabildiğince basit tutmaya çalışıyoruz.

 

Test sonuçlarım HIV pozitif olduğumu gösterirse ne olur?


Eğer pozitif test sonucu alırsanız  Kırmızı Kurdele İstanbul’a ulaşacaksınız ve konularında bilgili ve deneyimli danışmanlarımız size sonraki adımları anlatacaklar. Fakat bilinmesi gereken en önemli şey; İlk kan örneğinin pozitif sonuç vermesi, kişinin HIV pozitif olduğuna karar vermeye yetmez, çünkü kimi ilk testlerde yalancı pozitiflik adı verilen bir durum oluşabilir. İlk testte gelen pozitif sonuç, ikinci bir test ile mutlaka doğrulanmalıdır. Kişinin HIV ile enfekte olduğu ancak doğrulama testinin de pozitif çıkması halinde söylenebilir.

www.ucretsizhivtesti.com tüm çalışmalarını şeffaf, ilgili mevzuat ve yasalara göre sürdüren ve Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği tarafından yürütülmektedir. Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği kuruluş metninde ve resmi kayıtlı tüzüğünde belirttiği gibi toplumun farklı kesimleri için HIV bilgisi üretmeyi ve HIV farkındalığını yükseltmeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Bununla birlikte HIV ile yaşayanların tedaviye erişimleri ve haklarının savunulması da derneğin temel görevlerinden biridir.

Pozitif test sonucu alırsanız, deneyimli danışmanlarımızın yönlendirmeler ile danışanlarımıza destek olabilmek için varız.  

Başka sorunuz mu var?

 

Burada cevaplanmayan bir sorunuz varsa yanıtı Türkiye'nin en çok başvurulan, güvenilir #hivbilgisi kaynağı www.kirmizikurdele.org adresinde arayabilir Online HIV danışmanlığı sayfamızdan Kırmızı Kurdele İstanbul’un deneyimli danışmanlarına ulaşabilirsiniz.
 

 

 

 

 

HIV testleri, HIV bulaş yolları, HIV belirtileri ile ilgili aklınıza takılanlar için #hivhakkindahersey sayfasını ziyaret edebilir, aradığınız yanıt orda yoksa sorularınızı online HIV danışmanlığı aracılığıyla iletebilirsiniz

 

 

Ücretsiz HIV Testi ve Farkındalık Projesi ve www.ucretsizhivtesti.com internet sitesi Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından geliştirilmiş
ve bağımsız olarak uygulanmaktadır

www.kirmizikurdele .org I #hivhakkindahersey I #hivindogrusu

Kırmızı Kurdele İstanbul
  • Beğen!
  • Takip et!
  • İzle!
  • Takip et!